Matematică
cenusareasa1
2015-11-17 04:45:54
Pentru kilograme de mere și trei kilograme de căpșuni costă 30 lei . Două kilograme de mere si 5 kilograme de căpșuni costă 36 de lei . Cât costă un kilogram de mere si cât costă un kilogram de căpșuni?
Răspunsuri la întrebare
00yahoo
2015-11-17 11:05:45

Notam kg. de mere cu m si cele de capsuni cu c. Reiese un sistem de ecuatii cu 2 necunoscute. 4m+3c=30 2m+5c=36 |*2 ..... 4m+3c=30 4m+10c=72 Le scădem / + 7c = 42 c = 6 lei Înlocuim in oricare ecuatie 4m+3*6=30 4m=12 m=3 lei

Adăugați un răspuns