Matematică
lauralora
2016-09-19 04:46:39
O cana costa cat 3 pahare,iar o farfurie cat 2 cani.Cat costa fiecare daca impreuna costa 40 lei?
Răspunsuri la întrebare
KuBiK24
2016-09-19 06:20:34

40*3=120o cana 40*2=80 o farfurie cind vom scadea 120-80=40

chiriac2000
2016-09-19 06:21:49

Notăm: c-cană p-pahar f-farfurie c=3p f=2c=2·3p=6p c+p+f=40lei 3p+p+6p=40lei 10p=40lei p=40lei:10=4lei c=3·4lei=12lei f=6·4lei=24lei

Adăugați un răspuns