Matematică
Julica
2015-11-05 21:29:39
Se amesteca 100 kg mere a 60 lei/kg cu 120 kg a 4 lei/kg cu 130kg a 3 lei/kg și cun 40 kg a 6 lei/ kg. Cat costa un kg de amestec?
Răspunsuri la întrebare
Nuți2000
2015-11-06 02:49:45

100 *60 =6000  120 *4 =    480 130 *3 =    390  40 *6  =    240 ------------------------ 390 kg  =7110 lei 7110 : 390 =18.23 lei / kg

Adăugați un răspuns