Matematică
Loredana8
2015-11-10 04:53:39
La un magazin s.au vandut mere de 3 calitati:200 kg la pretul de 3 lei/kg,150 kg 4 lei/kg si 100kg de 5 lei/kg.Care este pretul mediu pe 1 kg?
Răspunsuri la întrebare
mariaalexa1
2015-11-10 06:05:03

200+150+100= 450 kg de mere s-au vândut în total. 200x3= 600lei merele cu 3 lei 150x4= 600 lei merele cu 4 lei 100×5= 500 lei merele cu 5 lei adunam toti banii -> 600+600+500=1700 lei toate merele apoi suma totală o împărțim la cantitatea de mere 1700÷450 = 3.7 lei prețul mediu

adipletea
2015-11-10 06:06:18

200=150+100= 450 kg= total 200x3= 600 lei= 3lei 150x4=600 lei= 4lei 100x5=500lei= 5lei 600+600+500= 1700 1700:450= 3,7 lei

Adăugați un răspuns